MÔJ PRÍBEH

Jedlo považujem za dar. Podľa zloženia sa viem rozhodnúť medzi kvalitnejšou a menej kvalitnou potravinou. V obchode ale netrávim hodiny hľadaním potravín, ktoré majú „najlepšie“ E-čka. Vedome si vyberám skutočné potraviny, ktoré si vložím do nákupného košíka.

Za starých čias som si síce v obchodoch čítala zloženia potravín, ale aj tak som si nakoniec kúpila hocičo, bez ohľadu na to, čo to obsahovalo. Vždy som si povedala, že veď toto si kúpim len dnes, zajtra si dám niečo iné (zdravšie), ale v podstate som si aj na druhý deň kúpila to isté, len v bledomodrom.

Ako puberťáčka som nadávala na to, čo sa to nachádza v obchodoch. Všade samé Éčka, všetko je škodlivé, konzervované, ofarbené, ochutené. Dávajú nám jesť umelé sladidlá v žuvačkách alebo sladkých vodách, jesť stužené tuky, glutaman, či bielu múku, o ktorých sa hovorí, že nie sú pre naše telo najlepšie. Vraj treba jesť celozrnné výrobky, menej cukru, vyradiť škodlivé tuky… Ale ako to spraviť? A čo by taká zmena obnášala?

Neskôr som vyštudovala potravinárstvo. Tam som sa naučila veľa o technologických procesoch pri výrobe potravín, o prídavných látkach (E-čkach), o ľudskom tele, ale stále som jedlo kupovala tak, ako za mladi.

Až s príchodom nového človiečika na túto Zem som sa začala na potraviny pozerať inak. Prečo by som do toho novorodeného čistého telíčka mala dávať látky, ktoré vymysleli ľudia len pred pár desiatkami rokov? A rozhoduje niekto za mňa, čo si kúpim v obchode?

A tu niekde sa začala moja cesta k čistejším potravinám (nie v zmysle umyté čisté jablko, ale čo najmenej prídavných látok ;-)) a čo najmenej toxickej drogérii či kozmetike.

Aby som vedela pomôcť ľuďom aj s nastavením jedálnička a s udržateľnou zmenou životného štýlu, doplnila som si vzdelanie o výživové poradenstvo a absolvovala som profesijnú skúšku v tomto odbore.

U mňa samozrejme nenájdete koktejly, kávičky či náplaste na chudnutie/hubnutí, rýchle diéty ani žiadne syntetické výživové „zázraky“. Učím vás vyskladať si jedálniček kvalitne, zo základných surovín, trvalo udržateľne.

K zdravému telu patrí aj zdravý duch a myseľ či kvalitný spánok. A zdravé telo potrebuje okrem jedla aj pohyb. No potraviny sú to, s čím každý človek prichádza viackrát denne do kontaktu :-).

A keďže som sa (aj) pomocou potravín „vyliečila“ z nevyliečiteľného autoimunitného ochorenia, prešla som si tréningovým programom a stal sa zo mňa certifikovaný kouč autoimunitného protokolu (AIP), aby som mohla ľudí s chronickými ochoreniami sprevádzať ľudí týmto protokolom a pomôcť im tak ku kvalitnejšiemu životu. Autoimunitných ochorení je potvrdených vyše 100 a patria k nim problémy so štítnou žľazou, reumatoidná artritída či lupus, ale pomocou protokolu som riešila napríklad aj ekzém – všetko, čo súvisí s črevnou dysbiózou či syndrómom priepustného čreva.

V škole sa bežne o potravinách a jedle neučíme, tak som začala písať články či robiť rôzne prednášky online aj offline, aby sa čo najviac ľudí začalo zamýšľať nad tým, čo jedia alebo odkiaľ pochádzajú suroviny. Vychádzam nielen z vedy, ale aj zo zdravého sedliackeho rozumu a skúseností.

Pre zaujímavosť, o čom som rozprávala na živých stretnutiach 🙂

  • pre školákov: o včeľom vosku, jeho pôvode a využití, aj s ukážkou odlievania vosku a výroby veľkonočných ozdôb
  • pre zamestnancov súkromnej spoločnosti: všeobecne o zložení potravín
  • pre mentálne a fyzicky postihnuté ženy: o chlebe a pečení s ukážkou surovín a pomôcok na pečenie s možnosťou si ich ovoňať (suroviny) a ohmatať (pomôcky)
  • pre ženskú skupinu pred začatím ozdravného programu: o potravinách z každej strany – niekoľkohodinová diskusia vrátane ochutnávky menej známych potravín s čistým zložením 😉

A keď je dostatok času, v diskusiách sa dostávame od zloženia potravín cez výživu a kvalitu života až k autoimunitným ochoreniam 🙂

Verím, že sa na mojich stránkach dozviete čosi nové.

Lucia, srdcom aj dušou potravinárka, výživárka a sprievodkyňa AIP

P. S. Ak máte pocit, že je zbytočné začať sa inak stravovať, lebo veď aj životné prostredie je znečistené a chémia je všade, tento web a ani moje služby nie sú pre vás. Ak si chcete len ponadávať na to, že sme odpadkový kôš Európy alebo očakávate nejakú rýchlu diétu, musíte hľadať inde. Ale ak sa chcete vedome rozhodovať, čo dať sebe, svojej rodine a deťom do úst, začítajte sa…

 

Scroll to Top