Mýty a fakty o AIP

Stretávam sa so skreslenými predstavami o autoimunitnom protokole (AIP).

Sú ľudia, ktorí vnímajú AIP ako stravovací protokol a keď im zmena stravy nefunguje, obviňujú protokol. Ale AIP nie je len o jedle. Rešpektujem to, že klient chce silou-mocou riešiť iba stravovanie (aj to je skvelé), ale človeka ovplyvňuje veľa vecí a keď bude v strese riešiť stravu, nebude to mať rovnaký účinok, ako keď bude riešiť zároveň so stravou aj ten stres.

Mnohí si myslia, že cieľom AIP je:

  • vyhnúť sa liekom (alebo ich vysadiť),
  • navždy sa zbaviť ochorenia,
  • vyhnúť sa lekárom (resp. západnej medicíne),
  • vyhnúť sa chirurgickému zákroku.

Ale to tak nie je. V niektorých prípadoch klient môže vysadiť lieky (pod dohľadom lekára), ale niekedy sú medikamenty nevyhnutné (pri nezvratne poškodených orgánoch, prípadne pri ochoreniach, ktorých neliečenie konvenčnou medicínou môže mať ťažké dôsledky – napr. pri roztrúsenej skleróze). Určite pacient nebude vysadzovať inzulín pri diabete 1. typu alebo hormóny štítnej žľazy pri nefunkčnej štítnej žľaze.

V niektorých prípadoch môže neužívanie liekov alebo odmietnutie chirurgického zákroku spôsobiť progresiu ochorenia alebo sa môže objaviť nejaké nezvratné poškodenie, ktorému sa dalo liekmi alebo zákrokom predísť.

Ďalší mýtus je to, že eliminačnú fázu treba držať až do remisie ochorenia alebo že AIP je ketogénna či nízkosacharidová diéta. Liečenie pokračuje aj po eliminácii, teda popri zaraďovaní potravín späť. Mne sa napríklad nepodarilo dostať do remisie v rámci eliminačnej fázy, ale až v čase, keď som už nejaké potraviny mala zaradené. V rámci autoimunitného protokolu sa jedia aj sacharidy, ale samozrejme nie vo forme koláčov a sladených nápojov. Pri niektorých ochoreniach je liečebná ketóza k prospechu, ale nie je to princíp tohto protokolu.

Cieľom autoimunitného protokolu je skombinovanie rôznych prístupov (prírodných, konvenčných, stravovacích, životno-štýlových) tak, aby sa klientovi žilo čo najlepšie.

Autoimunitné ochorenie je z pohľadu západnej medicíny nevyliečiteľné. Ak sa nám ho podarí dostať do remisie, možno sa nám podarí udržať ho v remisii do konca života. Ale znamená to, že sa už nikdy nevrátime k predchádzajúcemu typu stravovania či k stresujúcemu životu, ktoré nás k ochoreniu priviedli.

Zoznam potravín, ktoré sú povolené/zakázané v eliminačnej fáze AIP nájdete v tomto článku.

Scroll to Top