AUTOIMUNITNÝ PROTOKOL (AIP)

Autoimunitný protokol je individualizovaný komplexný program, založený na vedeckých poznatkoch. Je určený ľuďom, ktorí trpia autoimunitným ochorením, ale aj atopickým ekzémom či tráviacimi problémami. Okrem stravy sa v rámci AIP rieši aj spánok, stres, toxíny, pohyb a podobne.

Ako (bývalý) pacient s autoimunitným ochorením som si autoimunitným protokolom prešla. Trošku „na punk“ – kúpila som si jeden e-book, skočila rovno do eliminačnej fázy a postupne sa mi zlepšoval zdravotný stav. Nešla som úplne nepripravená – predtým som si odskúšala aj program Whole 30, ktorý mi ale na remisiu nestačil (a okrem toho sa týkal iba stravy). V rámci vlastného AIP som na niektoré otázky nemala odpoveď a niečo som išla formou pokus-omyl. Zo začiatku som nepracovala na všetkých oblastiach, ale tým, že som bola zbehlá v potravinách ako takých, stravovacia časť bola pre mňa v každom prípade jednoduchšia, ako pre človeka, ktorý sa stravuje ako bežná populácia. Až neskôr som si prečítala viac kníh na túto tému a zistila som, že v niečom majú prístup rovnaký a v niečom sa líšia. Čo je teda pre bežného človeka mätúce.

Ale keďže AIP ako taký mi dával zmysel a v určitej forme som ho mala vyskúšaný na sebe, chcela som ho posúvať v nejakej ucelenej a logickej forme ďalej. U nás o AIP vie stále málo ľudí. V zahraničí však bola možnosť vyštudovať za kouča autoimunitného protokolu podľa dr. Sarah Ballantyne a pre mňa to bol jeden z najprínosnejších kurzov, ktorý som kedy absolvovala. Môžem takto sprevádzať ľudí, ktorí buď nemajú čas pátrať v rôznych informačných zdrojoch alebo potrebujú nad sebou „ochrannú ruku“. Prípadne vedia, čo je AIP, ale nevedia, ako začať alebo si myslia, že AIP je iba o jedle (čo je asi jeden z najčastejších omylov, prečo ľuďom AIP „nefunguje“).

Počas štúdia za sprievodcu protokolom som zároveň zistila, aké rôzne „chyby“ som robila počas mojej cesty na AIP. Viem, že keby mi niekto v tom čase s touto cestou pomohol, bola by jednoduchšia. A tiež viem, že čím skôr na sebe človek začne pracovať, tým menšie môžu byť škody na „postihnutých“ orgánoch (či už na štítnej žľaze alebo na čreve…).

Kto už má jedno autoimunitné ochorenie a nijakým spôsobom na sebe nepracuje, je možné, že sa časom objaví aj ďalšie. A AIP je možnosťou „prevencie“ práve ďalšieho ochorenia.

AIP nie je zázračná tabletka, nie je to krátkodobá záležitosť, ale výsledky veľakrát stoja za to.

Viac (nielen) o autoimunitnom protokole som spísala do nasledujúcich článkov:

Čo sú autoimunitné ochorenia a aké sú ich príčiny?

Čo je autoimunitný protokol (AIP)? 

Zoznam autoimunitných ochorení

Pre koho je a nie je vhodný AIP?

Najčastejšie mýty o AIP

Ktoré potraviny sú na AIP povolené/zakázané?

Zavádzanie potravín v rámci AIP

Disclaimer: nie som lekár, nepredpisujem lieky, ani neliečim. Ako výživový poradca, potravinár a certifikovaný kouč autoimunitného protokolu sprevádzam na ceste ku kvalitnejšiemu životu pomocou stravy a úpravy celkového životného štýlu. Ku každému klientovi pristupujem individuálne.

Scroll to Top