Online kurz
Výroba prírodných mydiel z tukov studeným procesom

Kurz sa skončil, ďalší termín upresním

Na kurze Výroba mydla z rastlinných olejov studeným procesom sa naučíte všetko, čo potrebujete k výrobe mydla tak, aby ste si po skončení kurzu vedeli urobiť mydlo podľa vášho želania.

Aký je rozdiel medzi bežným mydlom z drogérie a prírodným mydlom?

Kusové mydlo je najbežnejším kozmetickým výrobkom. Je určené na vonkajšiu očistu tela. Je to výrobok, ktorý vo vodnom roztoku znižuje povrchové napätie a pomáha uvoľňovať a odstraňovať nečistoty. Prvé zmienky o používaní mydla nájdeme u Babylončanov okolo roku 2800 p. n. l. Jedna z legiend o vzniku mydla vraví, že na hore Sapo ľudia prinášali zvieracie obete. Tuk obetovaného zvieraťa presakoval popolom a pri daždi sa táto zmes zmyla do rieky, ktorá tiekla pod úpätím hory. Tam ľudia s prekvapením zistili, že bielizeň, ktorá pri praní prišla do kontaktu s mydlovitou hlinkou, prúdiacou z kopca do vody, je čistejšia. Prvé mydlá sa používali na pranie.

Základnými surovinami pre proces výroby mydla sú tuky/oleje, ktoré reprezentujú kyseliny a hydroxid sodný reprezentujúci zásady. Reakciou kyselín a zásad vzniká soľ a mydlo je teda sodná soľ mastných kyselín. Pri tejto reakcii vzniká ešte glycerol. Tento proces sa nazýva zmydelňovanie (saponifikácia).

Priemyselná výroba toaletných mydiel pozostáva zo zmydelňovania (chemický proces) a následného spracovania vyrobenej mydlovej hmoty na budúce mydlo (fyzikálny proces). V tomto prípade sa pri zmydelňovaní pri vysokej teplote používa NADBYTOK HYDROXIDU. Po zreagovaní sa odstráni glycerol, ktorý sa ďalej predáva ako vedľajší produkt (na výrobu liečiv, výbušnín, do kozmetických výrobkov…). Takto vyrobená mydlová hmota je dráždivá a nadmerne odmasťuje pokožku. Preto sa do nej pridáva glycerol na zvlhčovanie pokožky (časť toho, ktorý sme predtým odstránili), lanolín (na zmäkčenie či premastenie pokožky), lecitín, mastné kyseliny, antioxidačné látky (v podstate konzervanty, aby sa mydlo nekazilo), vonné látky (zvyčajne syntetické, lebo majú nemenné vlastnosti), farbivá a iné prísady, z ktorých mnohé v prírode nenájdeme.

Prírodné mydlá sa vyrábajú inak. Hlavným rozdielom je použitie NADBYTKU TUKU (nie hydroxidu, ako tomu je u bežných priemyselných mydiel), nižšia teplota pri reakcii (vhodnejšia pre zachovanie cenných látok) a namiesto syntetických vôní prírodné silice (starší názov silíc je éterické oleje), ktoré majú samy o sebe liečivé účinky. Glycerol vzniká priamo pri výrobe, všetok ostáva v mydle a pôsobí zvlhčujúco na pokožku. Nezreagovaný tuk/olej v prírodnom mydle zase pokožku jemne premasťuje. Nič viac do prírodného mydla nemusíme pridávať. Prírodné mydlá preto pokožku nedráždia a nevysušujú a nezaťažujú prírodu (ani odpadové vody), lebo sú biologicky odbúrateľné. Zároveň menej penia a je potrebné ich odkladať po každom použití na suché miesto, lebo ľahko prijímajú vlhkosť. Mydlá pred použitím ešte niekoľko týždňov zrejú. Prírodné suroviny nie sú konštantné, preto každá várka mydla môže mať jemne odlišnú vôňu, odtieň, tvar alebo konzistenciu.

Zdravá pokožka je osídlená miliardami mikroorganizmov, ktoré sa (áno, aj na našej pokožke) vyživujú prirodzene sa vyskytujúcimi látkami (cholesterolom, glycerolom, aminokyselinami a mastnými kyselinami). Ak používame nevhodné prostriedky, narušujeme prirodzené prostredie pokožky a môžeme si ju podráždiť.

Som Lucia, potravinárka srdcom aj dušou. Učím dešifrovať texty nielen na potravinových etiketách, odhaliť aj skryté rozdiely v surovinách a vďaka tomu jesť jednoduchšie, slobodnejšie a zdravšie.
Vyštudovala som potravinárstvo a v rámci neho aj kozmetiku. A tak, ako mi rukami a očami mi prešli tisíce potravinových výrobkov a etikiet, podobne je to aj s kozmetikou a drogériou 🙂 Preto mám najradšej čo najjednoduchšie výrobky. A na umývanie rúk aj tela používam dlhé roky už len vlastné mydlá. Na vysokej škole sme sa o mydlách učili, ale nie o prírodných. Preto, keď som sa rozhodla vyrobiť si mydlo doma a na internete toho ešte nebolo veľa, išla som podľa rôznych knižiek, naštudovala som si kopu teórie a až potom som sa pustila do praxe. Moje prvé mydlo som robila bez mixéra, iba ručným miešaním, takže trvalo niekoľko hodín, kým zreagovalo 😀 Dnes mi tento krok trvá do 5 minút 🙂

O ČOM bude kurz?

V kurze sa budeme venovať teórii aj praxi ohľadom zložení a výroby mydiel a na konci kurzu si vyrobíte mydlo vlastné.

1. týždeň: Budeme sa venovať bezpečnosti pri práci a ochranným pomôckam (pracujeme s hydroxidom sodným, silnou žieravinou), povieme si čosi o materiáloch vhodných na prácu a prejdeme si teóriu výroby mydla.

2. týždeň: Pozrieme sa na to, aké oleje/tuky a kedy používať, čo je to „stopa“ či „pretučnenie“.  Naučíte sa pracovať s „mydlovou kalkulačkou“. Povieme si základné informácie o vôňach (silice, vonné oleje) a farbivách. Kde kúpiť suroviny na výrobu či formy.

3. týždeň: hlavne praktický: vyrobíme si základné mydlo podľa receptúry, ktorú dostanete odo mňa a naučíte sa vytvárať vlastné receptúry.

Keď sa raz naučíte urobiť základné mydlo z rastlinného oleja a hydroxidu sodného, ostatné mydlá už budú len na vašej tvorivosti.

KEDY sa kurz uskutoční?

Začíname v pondelok 7. 11. 2022 vo FB skupine (odkaz dostanete e-mailom) a bude trvať 3 týždne.

ČO mi kurz prinesie?

KOĽKO kurz stojí?

Moje dlhoročné teoretické aj praktické skúsenosti som zhrnula do 3 týždňov. Týmto vám ušetrím čas, ktorý by ste strávili hľadaním informácií a pokusmi a omylmi. 

Cena za mydlový kurz je 69 eur (1 775 Kč).

Kurz JE určený pre mňa, ak

Kurz NIE JE určený pre mňa, ak

Objednávka kurzu

Predajný formulár je vytvorený v systéme SimpleShop.cz.

Platiť môžete aj v českých korunách kliknutím na tlačidlo. Cena je 1 775 CZK.

Ak vám niečo nefunguje alebo sa chcete niečo opýtať, napíšte mi na lucia.f@pribehypotravin.sk