krava, mlieko, dojenie

Krava mlieko stále dáva…

(O mlieku, dojení aj dojčení.)

Kolega z práce ma raz presviedčal o tom, že kravu možno stále dojiť. Že keď už začne dávať mlieko, tak ho dáva do konca života. A ako som zistila, nie je sám, ktorý si to myslel.

Poďme sa na to pozrieť zblízka a aj porovnaním s človekom. Mimochodom, kravské „tehotenstvo“ trvá len o pár dní dlhšie ako ľudské ;-).

kravy v kravíne
Photo by Unsplash

Žena a materské mlieko

Keď žena porodí, vytvorí sa jej kolostrum, prvé mlieko s vyváženým zložením určené pre jej práve narodené bábätko. Žena dojčí tak dlho, ako jej je to príjemné alebo pokiaľ si to dieťatko vyžaduje. Ak ženy otehotnejú počas dojčenia, zvyčajne sa sťažujú na bolesť a citlivosť prsníkov a mnohé dojčiť prestanú. Po pôrode sa opäť vytvorí kolostrum a neskôr materské mlieko vhodné pre jej bábätko.

Domáca krava Rysuľa alebo Prirodzená kravka

Keď sa kravka otelí (porodí), vytvorí sa jej kolostrum (kravské kolostrum), prvé mlieko s vyváženým zložením určené pre jej práve narodené teliatko. Keď sa teliatko rozpapá, ostáva stále pri mame krave. Gazda začne kravu po nejakom čase dojiť, ale tak, aby vždy ostalo mlieko aj pre teliatko. Teľa sa postupne naučí pri mame žrať aj to, čo ona (trávu, seno…) a keď vyrastie a gazda ho dá preč/predá/zabije, kravu môže stále dojiť. Dojivosť sa ale pomaly znižuje (zmenšuje sa množstvo mlieka a zhoršuje sa jeho kvalita), až sa krava zasuší (a mlieko už nemá). Vtedy si gazda povie, že ju dá znova pripustiť, zavedie ju k býkovi (krava zabrezne) a po pôrode sa opäť vytvorí kolostrum a neskôr kravské mlieko vhodné pre teliatko.

matka dojčí dieťa
Photo by Pixabay

Krava zvyčajne bez mena alebo aj Priemyselná kravka

Keď sa kravka otelí, vytvorí sa jej kolostrum (kravské kolostrum), prvé mlieko s vyváženým zložením určené pre jej práve narodené teliatko. Aby sa nevytvorila väzba medzi mamou kravou a jej dieťaťom teliatkom, teliatko sa dáva čo najskôr preč od kravy. Odvtedy sa kŕmi sušeným mliekom/náhradkami mlieka, aby čo najskôr mohlo plne prejsť na rastlinnú objemovú stravu.

Mamu kravu začnú dojiť. Po pár týždňoch/mesiacoch dojenia príde inseminátor (človek, ktorý krave vloží býčie spermie a teda ju oplodní). Krava naďalej dáva mlieko (žena by možno od bolesti už prestala dojčiť). Pár desiatok dní pred pôrodom jej dávajú menej žrať, aby sa zasušila (aby už nedávala mlieko) a po pôrode začína kolobeh odznova. Kolostrum, oddelené teľa, dojenie, zvyčajne umelé oplodnenie, zabreznutie, zasušenie, pôrod… Takéto kravy nemajú dlhú životnosť.

Náhradka kravského mlieka pre teliatka

Na to, aby si ľudia mohli užívať kravské mlieko a výrobky z neho, teľatá dostávajú namiesto maminho-kravinho mlieka napr. toto (opísala som zloženie náhradky kravského mlieka pre umelo odstavené teľatá): sušený cmar, sušené odtučnené mlieko, srvátka, sójový proteínový koncentrát, syntetické aminokyseliny, rastlinné oleje, makro-, mikroprvky a vitamíny.

Prečo si teliatko nemôže dať mlieko vlastnej mamy-kravy? Len preto, lebo chceme jesť obrovské množstvá jogurtov, syrov, mliek? Masiel, tvarohov, smotán? Mliečne súčasti nájdeme aj v pečive, čokoláde či keksoch. Je to vôbec prirodzené?

mlieko sa nalieva do pohára
Photo by Pixabay

Keď to prirovnám k žene: ak by ženu každý rok v rovnakom čase umelo oplodnili (že by ani muža nevidela), po pôrode by jej zobrali dieťa, nejaký čas by dojčila a len pred pôrodom by ju „zasušili“ – ako dlho by to vydržala? A robila by to dobrovoľne?

Nie som proti kvalitnému živočíšnemu mlieku, resp. výrobkom z neho. Ale som za vedomé vyberanie si zdroja tohto mlieka.

2 názory na “Krava mlieko stále dáva…”

  1. Pingback: Rastlinné nápoje, časť I. – tekuté - www.pribehypotravin.sk

  2. Tiež som tomu mýtu verila, že kým som si tú šokujúcu informáciu neprečítala v jednej knižke. A je to aj logické, no akosi sa nad tým nejako nezamýšľame.. pretože realita je omnoho horšia ako tá naša ilúzia.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Scroll to Top